Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Prokurent ma prawo do reprezentowania spółki w zakresie czynności sądowych oraz pozasądowych, związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. W praktyce oznacza to, że prokurentowi przysługuje prawo zawierania umów, reprezentowania spółki w postępowaniach sądowych, zatem przed sądami, ale również przed innymi organami.
Zgodnie z art. 1092 § 2 KC: Prokurentem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Zarówno powołanie, jak i odwołanie prokurenta wiąże się z koniecznością podjęcia określonych czynności.
W przypadku zarządu jednoosobowego konieczne będzie podjęcie uchwały o powołaniu prokurenta, złożenie oświadczenia prokurentowi o udzieleniu prokury, złożenie oświadczenia przez prokurenta z wyrażeniem zgody na podjęcie funkcji, złożenie informacji o adresie do doręczeń prokurenta oraz dokonanie wpisu o zmianach w KRS.
W przypadku zarządu wieloosobowego konieczne będzie zawiadomienie o posiedzeniu zarządu, protokół z posiedzenia zarządu, podjęcie uchwały o powołaniu prokurenta, złożenie oświadczenia prokurentowi o udzieleniu prokury, złożenie oświadczenia przez prokurenta z wyrażeniem zgody na podjęcie funkcji, złożenie informacji o adresie do doręczeń prokurenta oraz dokonanie wpisu o zmianach w KRS.
Zgodnie z art. 208 § 6 KSH: Powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu. Przy czym wskazuje się, iż umowa spółki może wskazywać inaczej.
Uchwała o powołaniu prokurenta musi zostać zatem podjęta przez wszystkich członków zarządu. Wszyscy członkowie zarządu muszą być za powołaniem prokurenta. W treści takiej uchwały wskazuje się dane osoby prokurenta i sposób reprezentacji spółki (jednoosobowo, łącznie).
Jak zostało już wyżej wskazane, konieczne jest również złożenie oświadczenia o udzieleniu prokury, które powinno zostać podpisane zgodnie z reprezentacją w danej spółce. Takie oświadczenie musi być złożone na piśmie pod rygorem nieważności.
Gdy dojdzie do powołania prokurenta to konieczne jest dokonanie wpisu w KRS. Termin na zgłoszenie zmian w KRS wynosi 7 dni od dnia podjęcia uchwały.
Obecnie nie ma już możliwości złożenia wniosku w KRS w formie papierowej. Obecnie wniosek do KRS składa się elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze.
Wszelkie załączniki, które składane są elektronicznie w formie skanu – a do wniosku należy dołączyć protokół, uchwałę o powołaniu prokury podpisaną przez wszystkich członków zarządu spółki, oświadczenie o udzieleniu prokury, oświadczenie prokurenta, informacje o adresie do doręczeń prokurenta- należy przesłać w oryginale do KRS w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku. Jednak nie trzeba tego dosyłać, jeżeli wniosek składa radca prawny.
Po podpisaniu wniosku w systemie należy dokonać opłaty 350 zł elektronicznie poprzez system, ewentualnie na konto bankowe KRS. Wówczas potwierdzenie opłaty dołącza się do wniosku jako załącznik.
W przypadku pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu.
ul. Czarnuszkowa 11
51-180 Wrocław
NIP: 8311604224
+48 602 395 872
kontakt@kancelariaczernuszko.pl
A website created in the WebWave website builder