Jednym z trybów rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę z pracownikiem jest wypowiedzenie. Pracodawca może rozwiązać za wypowiedzeniem każdy rodzaj umowy o pracę zawartej z pracownikiem - umowę na okres próbny, na czas określony i na czas nieokreślony. Rozwiązanie umowy w tym trybie następuje poprzez złożenie pracownikowi odpowiedniego pisemnego oświadczenia. Pracodawca musi jednak pamiętać o kilku wymogach, jakie muszą być spełnione, by takie oświadczenie było dokonane poprawnie.
Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę na czas nieokreślony i umowy o pracę na czas określony musi zawierać konkretną, rzeczywistą i indywidualną przyczynę, uzasadniającą rozwiązanie takiej umowy.
Ważne jest, aby opisana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę była przedstawiona w sposób dostateczne zrozumiały dla pracownika. Pracownik musi wiedzieć jakie okoliczności i wydarzenia spowodowały, że pracodawca zdecydował się na rozwiązanie z nim umowy o pracę. Jest to bardzo istotne, bowiem pracodawca w sądzie będzie mógł powoływać się jedynie na tę przyczynę, jaką wskaże w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy i te okoliczności, jakie opisze w uzasadnieniu do wypowiedzenia umowy o pracę. Nie wystarczy ogólnikowe stwierdzenie, np. utrata zaufania lub brak oczekiwanych efektów pracy. Tak sformułowana przyczyna może być uznana za pozorną bądź zbyt ogólnikową.
Przyczyna wskazana zbyt ogólnikowo może stanowić uzasadnioną podstawę do złożenia przez pracownika odwołania do sądu pracy, a następnie podważania tej przyczyny na drodze sądowej. To z kolei może narazić pracodawcę na odpowiedzialność odszkodowawczą.
Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę może być wręczone pracownikowi na piśmie osobiście przez pracodawcę, ale także wręczone przez inną osobę do tego upoważnioną lub wysłane pracownikowi pocztą, przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru.
Kolejnymi elementami, jakie muszą znaleźć się w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę są:
Jeśli pracownik odmówił podpisania oświadczenia o rozwiązaniu z nim stosunku pracy, to warto w takim przypadku sporządzić z takiego zdarzenia notatkę, która posłuży dla celów dowodowych w sądzie. Wskazane jest w tym przypadku zapewnienie obecności innego pracownika, aby mógł w razie potrzeby poświadczyć odmowę przyjęcia wypowiedzenia przez pracownika.
W okresie wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Czasem jest to uzasadnione rodzajem wykonywanej pracy bądź zaistniałym konfliktem między pracownikiem a pracodawcą.
W takim przypadku w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę należy dodatkowo wskazać, że pracodawca zwalnia pracownika w okresie wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy. Pamiętać należy jednak, że nie zwalnia to pracodawcy z konieczności zapłaty wynagrodzenia pracownikowi za cały okres trwania wypowiedzenia.
Jeżeli pracownik ma do wykorzystania jeszcze zaległy urlop, to w przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku pracy warto uwzględnić również tę okoliczność i skierować pracownika na niewykorzystany urlop.
W niektórych przypadkach pracodawca będzie miał obowiązek konsultacji wypowiedzenia umowy o pracę z organizacją związkową. Dotyczy to oczywiście jedynie tych firm, w których takie organizacje związkowe funkcjonują. Pracodawca musi z taką organizacją skonsultować przyczynę rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony za wypowiedzeniem.
Niezależnie od stanowiska organizacji związkowej, nie jest ono wiążące dla pracodawcy. Może on je rozpatrzeć i samodzielnie podjąć decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem z danym pracownikiem.
Należy pamiętać, że do zwolnienia pracownika trzeba się odpowiednio przygotować, bowiem wszelkie nieprawidłowości mogą stanowić podstawę do dochodzenia roszczeń przed właściwym sądem pracy przez pracownika.
Dlatego w każdym przypadku warto najpierw skonsultować się z prawnikiem.
Masz wątpliwości co do formy lub sposobu rozwiązania umowy o pracę? Zapraszam do kontaktu!
ul. Czarnuszkowa 11
51-180 Wrocław
NIP: 8311604224
+48 602 395 872
kontakt@kancelariaczernuszko.pl
A website created in the WebWave website builder