person holding pencil near laptop computer
04 marca 2025

Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

 

Co może zrobić wierzyciel jeżeli wobec dłużnika ogłoszono upadłość? Wierzyciel może dochodzić swoich należności dokonując zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Powinien to zrobić w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Zgłoszenie wierzytelności przez wierzyciela polega na zgłoszeniu swojego udziału w postępowaniu upadłościowym, które toczy się wobec dłużnika.

Jak zgłosić wierzytelność?Wierzytelność (z pewnymi wyjątkami) należy zgłosić za pośrednictwem systemu Krajowy Rejestr Zadłużonych, w którym należy założyć konto i określić wierzytelność.Zgłoszenie dokonuje się właściwemu syndykowi przypisanemu do danego postępowania. Przy zgłoszeniu wierzytelności w Krajowym Rejestrze Zadłużonych należy wybrać wzór pisma o numerze 30048 – „Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym”.Następnie konieczne będzie wpisanie sygnatury akt sprawy i wprowadzenie swoich danych jako wierzyciela.Następnie należy wskazać dłużnika i określić swoją wierzytelność, wraz z należnymi odsetkami. Ważnym jest, aby wraz ze zgłoszeniem wskazać odpowiednie dowody, które stwierdzają istnienie wierzytelności. Takimi dowodami są orzeczenie sądu- nakaz zapłaty, wyrok, faktury VAT, umowy. I teraz jedna z najważniejszych kwestii- przy zgłoszeniu wierzytelności należy wskazać do jakiej kategorii wierzytelność jest zaliczana.Kategoria pierwsza Zalicza do niej przede wszystkim zobowiązania, które wynikają ze stosunku pracy, tj. wynagrodzenie, premie, ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy, roszczenie odszkodowawcze. Przy tej kategorii wskazywane są również należności Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, wierzytelności rolników z tytułu umów o dostarczanie produktów z własnego gospodarstwa rolnego, przypadające za trzy ostatnie lata przed ogłoszeniem upadłości należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, należności alimentacyjne, renty.Przy czym wskazać należy, iż wierzytelności ze stosunku pracy są uprzywilejowane, ponieważ nie wymagają zgłoszenia przez wierzyciela i są umieszczane „z urzędu” na liście wierzytelności.Kategoria drugaObejmuje wszelkie wierzytelności niewymienione w pozostałych kategoriach. Dla przykładu wskazać można: wierzytelności z tytułu nieopłaconych faktur, koszty procesu, koszty egzekucji, zobowiązania podatkowe, zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.Kategoria trzeciaObejmuje przede wszystkim odsetki, kary grzywny, należności z tytułu darowizn oraz należności z tytułu zapisu testamentowego.Kategoria czwartaObejmuje wierzytelności wspólników albo akcjonariuszy z tytułu pożyczki lub innej czynności prawnej o podobnych skutkach.

Następnie wskazać należy, czy wierzytelność ma charakter pieniężny, czy co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe, administracyjne, sądowo administracyjne, przed sądem polubownym, czy wierzytelność jest zabezpieczona, a jeżeli tak to w jaki sposób. System wymaga także wskazania numeru rachunku bankowego, na który powinna wpłynąć wierzytelność.

Zastanawiasz się do jakiego dnia należy liczyć odsetki przy zgłoszeniu wierzytelności?Odsetki od wierzytelności pieniężnej wylicza się do dnia poprzedzającego dzień ogłoszenia upadłości. Jeżeli dniem ogłoszenia upadłości jest 14 luty, odsetki należy liczyć do dnia 13 lutego.

Zastanawiasz się co zrobić, gdy wierzytelność jest w walucie obcej?Wierzytelność w walucie obcej bez względu na termin jej wymagalności umieszcza się na liście po przeliczeniu na walutę polską według średniego kursu walut obcych w Narodowym Banku Polskim z dnia ogłoszenia upadłości, a gdy takiego kursu nie było – według średniej ceny rynkowej z tej daty. W zgłoszeniu należy zatem podać kwotę w PLN po przeliczeniu jej według powyższego zapisu.

Po uzupełnieniu wszystkich informacji oraz wskazaniu załączników, należy podpisać zgłoszenie wierzytelności za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Następnie podpisany wniosek należy wysłać w systemie Krajowego Rejestru Zadłużonych.Uwaga. Niedochowanie trzydziestodniowego terminu na zgłoszenie wierzytelności, nie oznacza, że nie można dokonać zgłoszenia. Brak zachowania tego terminu oznacza konieczność uiszczenia zryczałtowanych kosztów postępowania upadłościowego wynikłych z tego zgłoszenia, w wysokości stanowiącej równowartość 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego pod rygorem zwrotu zgłoszenia wierzytelności. Przy czym taki obowiązek istnieje również wtedy gdy uchybienie w terminowym zgłoszeniu wierzytelności nie było z winy wierzyciela.

Przy zgłoszeniu wierzytelności wierzyciele często korzystają z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który będzie reprezentował wierzyciela również na dalszym etapie postępowania. W przypadku chęci uzyskania pomocy, zachęcamy do kontaktu.

 

Adres

     ul. Czarnuszkowa 11

51-180 Wrocław

NIP: 8311604224

Kontakt

+48 602 395 872

kontakt@kancelariaczernuszko.pl

Menu

Obserwuj nas

A website created in the WebWave website builder