Zdarzają się sytuacje, gdy klient zwraca się o udzielenie porady w sprawie, w której, będąc pracownikiem, przebywał na zwolnieniu lekarskim i otrzymał od pracodawcy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę. Klient wskazuje, że takie czynności są niezgodne z prawem.
Czy, aby na pewno tak jest?
Należy wskazać, że zwolnienie lekarskie zapewnia pewną ochronę przed zwolnieniem pracownika, ale nie jest to ochrona o charakterze absolutnym. Dlaczego? Ponieważ na przykład upływ pewnego okresu przebywania na zwolnieniu, ciężkie naruszenie przez pracownika obowiązków pracowniczych, czy długotrwałe choroby pracownika, mogą prowadzić do rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że w przypadku gdy nieobecność z powodu choroby dotyczy pracownika, którego zatrudnienie trwa krócej niż 6 miesięcy, można rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia po 3 miesiącach choroby. W przypadku gdy nieobecność z powodu choroby dotyczy pracownika, którego zatrudnienie trwa co najmniej 6 miesięcy lub nieobecność powstała w wyniku choroby zawodowej lub choroby w wyniku wypadku przy pracy, można rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, tj. 182 dni lub 270 dni w przypadku gruźlicy i ewentualnym pobraniu przez pracownika przez pierwsze trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego.
Należy pamiętać, że ogłoszenie upadłości lub likwidacji zakładu pracy również umożliwia rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu.
Zgodnie z art. 52 § 1 pkt. 1 Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Jako przykład takiego zachowania można wskazać sytuację, gdy pracownik w niewłaściwy sposób wykorzystuje zwolnienie lekarskie, czyli na przykład wykonuje podczas zwolnienia lekarskiego pracę na rzecz innego pracodawcy.
Przyjmuje się, iż możliwe jest rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę za wypowiedzeniem w przypadku gdy pracownik przebywa na długotrwałych zwolnieniach, a jego nieobecność zagraża interesowi zakładu pracy oraz dezorganizuje pracę lub stwarza inne trudności wpływające negatywnie na działanie zakładu pracy. Przy czym należy podkreślić, iż nieobecność długotrwała i usprawiedliwiona sama w sobie nie jest wystarczającym uzasadnieniem rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca musi wykazać, że nieobecność pracownika w zakładzie pracy zakłóca pracę przedsiębiorstwa lub w inny sposób wpływa negatywnie na wykonywanie zadań i obowiązków w zakładzie pracy, a dalsze zatrudnianie takiej osoby zagraża funkcjonowaniu tego zakładu. Zatem przyczyna wypowiedzenia umowy musi być właściwie uzasadniona. Należy przy tym podkreślić, iż zasadność zwolnienia, w przypadku odwołania się przez pracownika od złożonego oświadczenia, będzie badał sąd, biorąc pod uwagę stan faktyczny konkretnej sprawy. Zatem kwestię zwolnienia pracownika zalecamy zawsze skonsultować ze specjalistą.
W przypadku wątpliwości dotyczących zagadnienia omawianego powyżej, zapraszamy do kontaktu z prawnikami naszej Kancelarii. Należy bowiem pamiętać, że każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia i interpretacji.
ul. Czarnuszkowa 11
51-180 Wrocław
NIP: 8311604224
+48 602 395 872
kontakt@kancelariaczernuszko.pl
A website created in the WebWave website builder